Vnútorná výživa

Či chceme, či nie, s pribúdajúcim vekom a vplyvom dlhého státia, sedenia alebo cestovania sa kondícia našich nôh zhoršuje. Jedným z opatrení, ktoré by sme mali v tomto prípade urobiť je sústrediť sa na cielenú výživu ciev a žíl, aby ich flexibilita a funkčnosť ostali čo najdlhšie na vysokej úrovni. Niekedy však nestačí bežný príjem vitamínov či minerálov z ovocia alebo zeleniny. A vtedy je na mieste porozmýšľať nad cielenou výživou vo forme výživových prípravkov. Čo by mala vnútorná cielená výživa obsahovať?

Výživové doplnky prinášajú úľavu, obmedzujú opúchanie a kŕče v nohách. Nemožno však od nich očakávať vymiznutie kŕčových žíl. Venofarmaká  môžu byť prírodného pôvodu (flavonoidy, saponíny...), alebo syntetické látky. Najčastejšie sa u nás užívajú flavonoidy diosmín s hesperidínom s komplexným mechanizmom účinku, ktorých mikronizovaná forma umožňuje rýchlejší nástup účinku vďaka vyššej biologickej dostupnosti. Proti zápalu a opuchu sa v praxi často odporúča aj prírodný výťažok z Pagaštanu konského - escín

Podstata medikamentóznej liečby

Podstatou medikamentóznej liečby venofarmakami je vplyv na mikrocirkuláciu (znižujú adhéziu a aktiváciu leukocytov, uvoľňovanie zápalových mediátorov, znižujú kapilárnu hyperpermeabilitu, kapilárnu fragilitu, krvnú viskozitu, zlepšujú transkutánny parciálny tlak kyslíka), v oblasti makrocirkulácie zvyšujú žilový tonus, znižujú kapilárnu priepustnosť, chránia endoteliálne bunky pred stázou krvi a sú i prevenciou vzniku zápalovej reakcie. Venofarmaká možno užívať vo všetkých štádiách ochorenia, dokonca aj pri liečbe najvážnejšieho stupňa venóznej insuficiencie, vredu predkolenia. 

V Slovenskej republike Ministerstvo zdravotníctva schválilo vyhlášku č. 434/2011, podľa ktorej 92 liekov presunulo zo zoznamu kategorizovaných liekov do zoznamu liečiv určených na doplnkovú a podpornú liečbu, kde patria aj venofarmaká. Napriek vysokej prevalencii chronického venózneho ochorenia v populácii a dôkazom zo štúdii, založenej na medicíne dôkazov, aktuálne zo zdravotného poistenia nie je hradené žiadne účinné venofarmakum.

indikácie venofarmák
Venofarmaká pomáhajú aj v iných oblastiach medicíny.

Podľa metodického listu Racionálnej farmakoterapie chronickej žilovej choroby (sept.2004) je mikronizovaná purifikovaná flavonoidná frakcia jediné venofarmakum so stupňom dôkazu 1B. MPFF tvorí diosmín a hesperidinová frakcia, čo sú synergicky pôsobiace bioflavonoidy. ZDROJ

Diosmín

Hesperidín

Escín

Diosmín všeobecne radíme medzi venotoniká (látky podporujúce činnosť ciev) a vazoprotektíva (látky ochraňujúce cievy). Patrí medzi prírodné bioflavonoidy získané z citrusových plodov. Flavonoidy majú preukázaný antioxidačný efekt (neutralizujú voľné radikály) a z toho vyplývajúci protizápalový a protivírusový účinok. Vo všeobecnosti antioxidačné pôsobenie flavonoidov zosilňuje vitamín C.

Hesperidín sa extrahuje z plodov citrusov patriacich do čeľade Rutaceae, ktoré sú podobné malým pomarančom. Pestujú sa najmä v Španielsku, Severnej Amerike a v Číne. Zbierajú sa nezrelé plody, ktoré sa pred extrakciou flavonoidov sušia na slnku. Flavonoidy majú preukázaný antioxidačný efekt a z toho vyplývajúci protizápalový a protivírusový účinok.

Escín je látkou triterpénového charakteru, ktorá sa získava najmä z nezrelých plodov stromu (pagaštan konský, lat. Aesculus hippocastanum) a tiež z kôry olúpanej na jar. Escín zahŕňa skupinu triterpénov (α-escín, β-escín a kryptoescín). Aktívne látky získavané z plodu pagaštana vo forme extraktu sa označujú jednotne ako HCSE. Jeho hlavnou úlohou je bojovať proti opuchom.