Vnútorná výživa
Či chceme, či nie, s pribúdajúcim vekom a vplyvom dlhého státia, sedenia alebo cestovania sa kondícia našich nôh zhoršuje. Jedným z opatrení, ktoré by sme mali v tomto prípade urobiť je sústrediť sa na cielenú výživu ciev a žíl, aby ich flexibilita a funkčnosť ostali čo najdlhšie na vysokej úrovni. Niekedy však nestačí bežný príjem vitamínov či minerálov z ovocia alebo zeleniny. A vtedy je na mieste porozmýšľať nad cielenou výživou vo forme výživových prípravkov. Čo by mala vnútorná cielená výživa obsahovať?
Výživové doplnky prinášajú úľavu, obmedzujú opúchanie a kŕče v nohách. Nemožno však od nich očakávať vymiznutie kŕčových žíl. Venofarmaká môžu byť prírodného pôvodu (flavonoidy, saponíny...), alebo syntetické látky. Najčastejšie sa u nás užívajú flavonoidy diosmín s hesperidínom s komplexným mechanizmom účinku, ktorých mikronizovaná forma umožňuje rýchlejší nástup účinku vďaka vyššej biologickej dostupnosti. Proti zápalu a opuchu sa v praxi často odporúča aj prírodný výťažok z Pagaštanu konského - escín

Podstata medikamentóznej liečby
Podstatou medikamentóznej liečby venofarmakami je vplyv na mikrocirkuláciu (znižujú adhéziu a aktiváciu leukocytov, uvoľňovanie zápalových mediátorov, znižujú kapilárnu hyperpermeabilitu, kapilárnu fragilitu, krvnú viskozitu, zlepšujú transkutánny parciálny tlak kyslíka), v oblasti makrocirkulácie zvyšujú žilový tonus, znižujú kapilárnu priepustnosť, chránia endoteliálne bunky pred stázou krvi a sú i prevenciou vzniku zápalovej reakcie. Venofarmaká možno užívať vo všetkých štádiách ochorenia, dokonca aj pri liečbe najvážnejšieho stupňa venóznej insuficiencie, vredu predkolenia.
V Slovenskej republike Ministerstvo zdravotníctva schválilo vyhlášku č. 434/2011, podľa ktorej 92 liekov presunulo zo zoznamu kategorizovaných liekov do zoznamu liečiv určených na doplnkovú a podpornú liečbu, kde patria aj venofarmaká. Napriek vysokej prevalencii chronického venózneho ochorenia v populácii a dôkazom zo štúdii, založenej na medicíne dôkazov, aktuálne zo zdravotného poistenia nie je hradené žiadne účinné venofarmakum.

Podľa metodického listu Racionálnej farmakoterapie chronickej žilovej choroby (sept.2004) je mikronizovaná purifikovaná flavonoidná frakcia jediné venofarmakum so stupňom dôkazu 1B. MPFF tvorí diosmín a hesperidinová frakcia, čo sú synergicky pôsobiace bioflavonoidy. ZDROJ
Diosmín
Hesperidín
Escín
Diosmín všeobecne radíme medzi venotoniká (látky podporujúce činnosť ciev) a vazoprotektíva (látky ochraňujúce cievy). Patrí medzi prírodné bioflavonoidy získané z citrusových plodov. Flavonoidy majú preukázaný antioxidačný efekt (neutralizujú voľné radikály) a z toho vyplývajúci protizápalový a protivírusový účinok. Vo všeobecnosti antioxidačné pôsobenie flavonoidov zosilňuje vitamín C.
Hesperidín sa extrahuje z plodov citrusov patriacich do čeľade Rutaceae, ktoré sú podobné malým pomarančom. Pestujú sa najmä v Španielsku, Severnej Amerike a v Číne. Zbierajú sa nezrelé plody, ktoré sa pred extrakciou flavonoidov sušia na slnku. Flavonoidy majú preukázaný antioxidačný efekt a z toho vyplývajúci protizápalový a protivírusový účinok.
Escín je látkou triterpénového charakteru, ktorá sa získava najmä z nezrelých plodov stromu (pagaštan konský, lat. Aesculus hippocastanum) a tiež z kôry olúpanej na jar. Escín zahŕňa skupinu triterpénov (α-escín, β-escín a kryptoescín). Aktívne látky získavané z plodu pagaštana vo forme extraktu sa označujú jednotne ako HCSE. Jeho hlavnou úlohou je bojovať proti opuchom.