
Prevencia
Na základe znalostí o rizikových faktoroch si ľahko vypracujeme jednoduchý plán opatrení, ktorými zmiernime vplyv dlhej statickej záťaže ako aj nepríjemných prvotných príznakov. Čomu sa vyvarovať, čo je potrebné zmeniť a čo do svojho života aktívne zaradiť.
Základnou funkciou žilového systému je zabezpečiť návrat krvi z periférie k srdcu. Na to v organizme existujú viaceré mechanizmy, z ktorých najdôležitejšia a najaktívnejšia je svalová pumpa lýtkových svalov a teda striedanie kontrakcie a relaxácie svalových skupín.
Pri statickej záťaži je tento mechanizmus výrazne oslabený. Dlhodobá, opakovaná najmä statická záťaž (samozrejme aj pri vplyve ďalších vonkajších faktorov) potom spôsobuje rôzne patologické procesy na stene žíl a ciev. Tie sa následne rozvíjajú do klinických ťažkostí a zmien označovaných ako chronické žilové ochorenie. Takže prvé preventívne opatrenie: vyhýbajte sa dlhodobému a opakovanému statickému zaťaženiu, dlhému chodeniu, sedeniu či cestovaniu.
Cvičenie pomáha
Okrem vyhýbaniu sa rizikovým faktorom je dôležité do svojho životného štýlu zaradiť špeciálne cviky a procedúry, ktoré aktivujú a posilňujú svalovú pumpu lýtkových svalov. Existujú cviky, ktoré posilňujú svalovú pumpu lýtkových svalov. Zaraďujeme sem napríklad imitovanie šliapania na bicykli v ľahu, strihanie s vystretými nohami nad zemou, krúženie v členkoch, napínanie a naťahovanie chodidiel a prstov k sebe a od seba, chodenie na pätách, chodenie na špičkách, prenášanie hmotnosti zo špičky na pätu a naspäť a podobne.
Ak chcete, pripravili sme pre vás letáčik s konkrétnymi cvikmi na každý deň. Stačí 5 minút denne a vaše nohy vám budú vďačné. Odvážni to môžu skúsiť aj viac krát za deň 🙂
Pondelok
V stoji sa rukami držte operadla stoličky a postavte sa na špičky. Vydržte 3 sekundy a položte päty späť na zem. Opakujte. Náročnejší to môžu cvičiť na jednej nohe alebo bez opory chodiť po špičkách.

Utorok
V sede si tenisovou loptičkou masírujte chodidlo tak, že ju budete mať raz pri prstoch a potom na päte. Pre lepší účinok môžete nohou vyvinúť jemný tlak na loptičku. Nohy po 5 minútach vymeňte.

Streda
V sede máte nohy v 90 stupňovom uhle v kolene a postupne zdvihnete päty a súčasne potom aj prsty na nohách smerom k píšťale. Vydržte 3 sekundy, nohy uvoľnite a cvik opakujte. Pokročilí môžu cvik vyskúšať s expanderom podľa obrázku.

Štvrtok
V stoji sa rukami držte operadla stoličky a postavte sa na špičky. Vydržte 3 sekundy a položte päty späť na zem. Opakujte. Náročnejší to môžu cvičiť na jednej nohe alebo bez opory chodiť po špičkách.

Piatok
Krúženie v členkoch. Rovnaký počet kruhov na jednu aj druhú stranu. Nohy môžete striedať alebo cvičiť oboma súčasne. Krúžiť môžete aj postojačky. Každá noha si zasllúži 5 minút pozornosti.

Víkend
Čas na relax a oddych. Poproste svojho partnera, aby vám nožičky trochu pomasírovali. Postláčajú pri tom aj dôležité stimulačné body, ktoré vám pomôžu pri regenerácii.

Liečba chronického venózneho ochorenia:
- Konzervatívna (dlhodobá) zahŕňa režimové opatrenia (vhodný pohyb pacienta, elevácia končatín, chladenie a pod.), kompresívnu liečbu (elastické obväzy s krátkym ťahom, KT 1-4) a medikamentóznu liečbu s účinnými látkami diosmín a hesperidín.
- Aktívna odstraňuje aktuálne prítomné varixy rôznymi metódami. Jej cieľom je okamžitá stabilizácia ochorenia alebo zlepšenie jej klinického štádia). Zaraďujeme sem:
- transkutánne laserové metódy (transkutánne ošetrenie intradermálnych metličiek laserovým svetlom),
- transkutánne radiofrekvenčné ošetrenie (účinnejšia metóda s lepším kozmetickým efektom ako laser),
- kompresívnu skleroterapiu (uzavretie žíl injikovaním dráždiaceho roztoku do vény),
- endovenóznu abláciu (poškodenie endotelu vény pomocou termického, mechanického, chemického zásahu alebo ich kombináciou),
- chirurgickú liečbu (chirurgické pretnutie a podväz miesta refluxu).
Možnosti liečby
Základným princípom liečby je ovplyvnenie rizikových faktorov vzniku a rozvoja žilového ochorenia, potom je to fyzikálna liečba a rehabilitácia, kompresívna a medikamentózna liečba (venofarmaká), lymfodrenáž.
Ďalej existuje celá škála invazívnych liečebných postupov, ktoré závisia od charakteru žilového ochorenia, od jeho rozsahu, komplikácií a podobne. Zbaviť sa kŕčových žíl možno pomocou sklerotizácie alebo chirurgickou operáciou.
Najúčelnejšie formou zbavenie sa kŕčových žíl, je ich definitívne odstránenie, pričom spôsob liečby sa volí podľa veľkosti žily na základe ultrazvukového vyšetrenia žilového systému. Ultrazvuk stanoví jeho najslabšie miesta, ktoré je potrebné odstrániť pre zmenšenie kŕčových žíl, spomalenie rozvoja ochorenia a ďalších prejavov choroby.
Na Slovensku sa ochoreniam ciev a žíl aktívne venujú angiologické ambulancie a oddelenia. Angiológia ako mladý medicínsky odbor sa zaoberá chorobami cievneho systému, ktorý tvoria artérie, žily a lymfatické cievy. Tento komplexný systém privádza a odvádza krv ku a zo všetkých orgánov ľudského tela a lymfatickou cestou ich „čistí“.
Choroby tohto systému vedú k funkčnému postihnutiu im príslušnej oblasti (resp. orgánov), často až s katastrofickými následkami. Angiológovia sú na Slovensku združení v Slovenskej angiologickej spoločnosti, v rámci ktorej si odborníci z celého Slovenska odovzdávajú najnovšie poznatky a skúsenosti z praxe.
Ďalšie procedúry a kompresné podkolienky
Veľmi dobrý vplyv na aktiváciu lýtkovej pumpy má studená voda. Preto sa odporúča okrem plávania aj chôdza či šliapanie vo vode. Naopak, aplikácia tepla, najmä u pacientov s už diagnostikovaným chronickým žilovým ochorením, je nevhodná.
Kompresné podkolienky nahrádzajú nedostatočnosť svalovej pumpy lýtkových svalov, obmedzujú preplnenie žilového povrchového systému, zrýchľujú prietok krvi v končatine a tým aj transport odpadových materiálov, ktorých hromadenie prispieva k rozvoju žilového ochorenia.
Je však potrebný správny výber kompresnej pančuchy. Kompresné pančuchy rozdeľujeme do 4 kompresných tried. I. trieda vyvíja tlak 18-21mmHg a využíva sa najmä v prevencii, prípadne v prvých štádiách žilového ochorenia, v gravidite, u športovcov napr. k regenerácii. II. trieda vyvíja tlak 23-32 mmHg a používa sa pri liečbe žilového ochorenia, po operáciách na žilovom riečisku, u športovcov sa využíva k zlepšeniu kvality športového výkonu. III. a IV. trieda sú veľmi silné kompresie, ktoré sa používajú na liečbu žilových ochorení najvyšších štádií a liečbu lymfedému. Správna kompresná podkolienka musí mať silu kompresie najväčšiu tesne nad členkom a smerom pod koleno sa postupne znižuje.
U športovcov napomáha kompresia k rýchlejšiemu odplavovaniu kyseliny mliečnej, čím sa skracuje proces regenerácie. Stiahnutý a spevnený sval lepšie zvláda otrasy vznikajúce počas športového výkonu a tým je sval menej náchylný na vznik mikrotraum.
