Boľavé a ťažké nohy

Sú situácie, kedy nám naše nohy vypovedávajú službu. Cítime to hneď, pretože sa nevieme dobre pohybovať, prípadne pri každom kroku pociťujeme bolesti. Možno sa to všetko začína nenápadne pocitom ťažkých nôh, miernymi opuchmi na sklonku dňa. Mávneme rukou, veď sme veľa chodili, stáli alebo dlho sedeli či cestovali. Áno pri všetkých týchto činnostiach, ak ich vykonávate dlhodobo a často môžete pociťovať prvé nepríjemné príznaky žilových ochorení. Čo vtedy robiť?

Počas dlhého cestovania je dôležitý správny pitný režim, vhodné (neškrtivé) oblečenie, pravidelné prestávky, prípadne cvičenia s nohami, ktoré rozprúdia krv v nohách. Ak už viete, že budete cestovať, pripravte sa na to vopred a to užívaním cielenej výživy na podporu lepšej funkčnosti ciev a žíl. Vďaka výžive dochádza k revitalizácií a určite oceníte aj pocit ľahkých nôh a sviežosti. Nohy sa vám za cielenú výživu určite dobre odvďačia, a to nielen pri cestovaní.

Ak vám už nohy opuchli, najlepšie je ľahnúť si vyložiť si nohy do vyvýšenej polohy. Ak to zvládnete, oprite si ich napríklad o stenu či zatvorené dvere. Pomôže aj namočenie nôh do studenej vody (ak je veľmi teplo) alebo vlažný kúpeľ (pri veľkej zime).

Čo vieme o nohách?

Nohy mnohí vnímajú až vtedy, ak sa ozvú s nejakou nepríjemnosťou, s únavou, bolesťou, ťažobou či inými podobnými príznakmi. Lenže, čo v skutočnosti o nohách vieme? Okrem toho, že musia uniesť váhu nášho tela, dávame im zabrať aj mimo toho. Napríklad dlhým státím alebo sedením a často sa im nijako nezavďačíme za dobre odvedenú prácu.

Zaujímavé fakty

  • Na jeden krok musíte zapojiť až 200 svalov.

  • Priemerný človek spraví okolo 100 000 míľ (160 934 km) počas svojho života.

  • Palec na nohe nesie väčšiu váhu ako ktorýkoľvek iný prst, je to asi 40 % celkovej telesnej hmotnosti.

  • Ľudské nohy majú zhruba 500 000 potných žliaz a môžu produkovať viac ako pol litra potu denne.

  • Celková dĺžka všetkých krvných ciev v ľudskom tele (vrátane tých v nohách) je približne 100 000 km, pričom najväčšou krvnou cievou je aorta.

  • U dospelého človeka cirkuluje denne krv na dráhe dlhej zhruba 19 000 km. To je ako precestovať Zem z východu na západ cez najširšiu časť Tichého oceánu.